Nieodpowiednie ocieplenie domu skutkuje podwyższonymi rachunkami i zwiększoną emisją szkodliwych substancji do środowiska. Termomodernizacja budynku pozytywnie wpływa na temperaturę panującą w pomieszczeniach, co przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej i opału. Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje na temat prac termomodernizacyjnych.

 

Termomodernizacja domu jednorodzinnego – definicja

Termomodernizacja to rodzaj inwestycji, która ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania zużycia energii przez budynek. Najczęściej prace podyktowane są aspektami ekonomicznymi – im większa izolacja, tym niższe rachunki za ogrzewanie.

Zastanawiasz się, na czym polega termomodernizacja? To szereg czynności mających za zadanie izolować ściany i przegrody. W ich skład wchodzi wymiana stolarki okiennej na szczelniejszą, skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, instalacja pompy ciepła, ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu i przegród. Lista działań, jakie można podjąć celem termomodernizacji budynku znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

 

Jakie materiały są niezbędne podczas termomodernizacji budynku?

Najczęściej mieszkańcy domów podejmują takie działania jak ocieplenie przegród, dachu, ścian zewnętrznych oraz wymiana okien i drzwi. Zazwyczaj tyle wystarczy, aby zredukować wysokie rachunki za energię elektryczną. Chcąc ocieplić budynek, należy rozważyć wybór jednego z dwóch materiałów, tj. styropian lub wełna mineralna. Najpopularniejszy jest styropian czyli polistyren ekspandowany w kolorze białym i szarym. Surowiec należy do łatwo dostępnych produktów, które zaskakują swoją skutecznością. Stosuje się je do takich czynności jak ocieplenie dachu, ścian zewnętrznych i fundamentów. Będąc zdecydowanym na przeprowadzenie tego typu działań, warto skorzystać z maszyny do cięcia styropianu HOT-CUT. Urządzenie pomoże w równym i dokładnym cięciu materiału, co jest niezwykle ważne, ponieważ nieodpowiednio przeprowadzona termomodernizacja może skutkować dodatkowymi kosztami w kwocie kilku tysięcy złotych.

Do prawidłowego ocieplenia ścian zewnętrznych niezbędne są takie produkty jak:

  • klej do płyt styropianowych, który będzie mocno trzymał się ściany;
  • siatka zbrojąca i masa szpachlowa;
  • środek gruntujący;
  • tynk elewacyjny.

W zależności od zakresu działań, koszty przeprowadzenia termomodernizacji domu będą zróżnicowane. Wiele osób korzysta z audytu energetycznego, który określa ilość zużytej energii na ocieplenie całego budynku, a następnie na jego podstawie podejmuje decyzje dotyczące inwestycji.

 

Na kiedy zaplanować termomodernizację budynku?

Termomodernizację budynku przeprowadza się na nieco starszych budowlach, które ze względów technicznych nie posiadają odpowiedniej izolacji. Zazwyczaj są to wielopokoleniowe domy, mające kilkadziesiąt lat. Tego typu budowle trzeba dostosować do współczesnych wymagań. W takich miejscach ograniczenie strat ciepła jest konieczne, ponieważ zimą generowane rachunki mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. 

Ocieplanie ścian, dachu i przegród oraz przeprowadzanie innych prac zewnętrznych powinno być wykonywane w odpowiednich warunkach. Temperatura, w jakiej zalecane jest montowanie izolacji nie może być niższa niż 5℃ i wyższa niż 30℃. Prace proponuje się wykonywać w okresie wiosenno-letnim. W innym przypadku istnieje ryzyko, że silny wiatr, jak i nieodpowiednia temperatura zakłóci proces wiązania kleju, masy lub tynku. Co więcej, cieplejsze pory roku cechuje niższa ilość opadów – kilkudniowy deszcz może wypłukać zaprawę szpachlową lub tynk.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro