Jak ciąć styropian? Różne sposoby na cięcie styropianu

Styropian to materiał szeroko stosowany w pracach budowlanych. Najczęściej jest wykorzystywany do wykonywania izolacji cieplnej, dźwiękowej i wytwarzania elementów wykończeniowych. Nierzadko podczas układania polistyrenu występuje potrzeba dopasowania go do określonej płaszczyzny. Jak przycinać styropian? Odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Jak ciąć styropian? Dostępne metody

Cięcie styropianu można przeprowadzić za pomocą kilku metod. W tym celu warto wykorzystać przecinarkę, nóż termiczny lub różnego rodzaju noże i pilarki. Wybrana technika docinania jest uzależniona od potrzeb budowlanych oraz umiejętności osoby obsługującej narzędzie.

 

Manualne narzędzia do cięcia styropianu

Najpopularniejszym sposobem na docinanie styropianu jest wykorzystanie różnego rodzaju noży, brzeszczotów czy pilarek. Narzędzia najczęściej wybierane są przez amatorów, którzy wykonują niewielkie prace domowe. Co więcej, rozwiązanie nie należy do najbezpieczniejszych i generuje dużą ilość odpadów. Nawet najmniejsze ząbki będące na ostrzu wywołują kruszenie materiału, przez co cięcie nie jest gładkie, a ilość straconego styropianu dość duża. Korzystając z tej metody, warto się wyposażyć w całkowicie gładki i ostry nóż.

 

Nóż termiczny do cięcia styropianu

Profesjonalnym narzędziem do cięcia styropianu jest nóż termiczny. Jego konstrukcja składa się z ramy, ostrza oraz cienkiej blachy. Urządzenie gwarantuje gładkie cięcie. Przez metalowe części sprzętu przepływa prąd, co powoduje ich nagrzanie. Nóż termiczny gwarantuje szybkie dopasowanie rozmiaru styropianu do wymagań wykończeniowych. Akcesorium może zostać wykorzystane do przecinania płyt izolacyjnych i listew wykończeniowych na prosto, pod kątem i po łuku. Precyzyjne cięcie styropianu i łatwość użytkowania to niewątpliwie największe zalety tej metody. Używając sprzętu, należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. To akcesorium wymagające zasilania prądem elektrycznym i korzystające z wysokiej temperatury. Obligatoryjnie należy go obsługiwać z dala od łatwopalnych materiałów. Jeśli zastanawiasz się jak ciąć styropian pod kątem, możesz wybrać rozwiązanie, jakim jest nóż termiczny.

 

Maszyny do cięcia styropianu

Przecinarki do styropianu wykorzystują nagrzany drut oporowy. Maszyny mogą mieć różnorodną wielkość – na rynku dostępne są zarówno niewielkie urządzenia do cięcia materiału, jak i pełnowymiarowe maszyny sprawdzające się podczas prac termoizolacyjnych. Produkty pozwalają błyskawicznie przycinać całe bloki polistyrenu bez rozdzielania płyt, co usprawnia pracę. Przecinarki do styropianu są wysoko wydajne i minimalizują ilość powstającego odpadu. Poszczególne modele różnią się między sobą wariantami cięć, wagą, rodzajem stabilizacji, a nawet zastosowaniem. Przy ich pomocy można przeciąć styropian wzdłuż, prosto, ukośnie, schodkowo, pod kątem oraz wykonać żłobienia. Cięcie drutem oporowym jest niezwykle proste – wystarczy włączyć urządzenie, poczekać na odpowiednią temperaturę, a następnie rozpocząć pracę. Modele posiadają bezpiecznik termobimetaliczny, który chroni użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Jeśli zastanawiasz się, czym ciąć twardy styropian, przecinarka to najlepsze rozwiązanie.

Wiele osób nie wie, czym przeciąć styropian – powyżej przedstawiono dostępne możliwości. Bez wątpienia najlepszą z nich jest przecinarka. Urządzenie stanowi najbardziej bezpieczną i funkcjonalną opcję.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro